In het kort
In de post Hbo Holistisch Coach-Counselor ga je vooral veel zelf ervaren en ontdekken, want:
je leert het beste door te ervaren.
Juist hierdoor ontstaat kennis en wijsheid en word je ‘ervaringsdeskundige’!
Als Holistisch Coach-Counselor leer je werken met zelfkennis en zelfbewustzijn als basis. Je ondersteunt je cliënt bij het ontwikkelen en vergroten van die zelfkennis en zelfbewustzijn. En de onlosmakelijke uitdagingen die daarbij op het pad van de cliënt komen. Je werkt hierbij met een open geest, liefdevolle aandacht en menselijkheid. Je begeleidt de cliënt in bescheidenheid en heldere intentie, in een ruimte van stilte en transformatie waarin alles kan gebeuren.
Centraal in het werk en in de modules staat de relatie met de cliënt. Die staat altijd voorop. Want alleen in een ruimte van openheid en vertrouwen kan een cliënt zichzelf openstellen en onderzoeken. Met als doel hen te steunen bij het ontwikkelen van inzicht. Met dat inzicht help je hen vervolgens bewuste keuzes te maken over hun (zelf zo ervaren) problematiek. Hierdoor wordt de authenticiteit bevorderd met inachtneming van eigen normen, waarden, prioriteiten, geloofsovertuiging etcetera. Hierdoor kan de cliënt meer innerlijke balans ervaren en komen tot eventueel gewenste veranderingen.
Deze door de SNRO als post-hbo conform geaccrediteerde opleiding is een veelzijdige opleiding in holistische coaching en counseling van cliënten met vragen op alle levensgebieden, waarin vooral de begeleiding naar gezondheid en welzijn centraal staat, zowel fysiek, mentaal en emotioneel als sociaal en spiritueel.
De opleiding is ook geschikt indien je al een eigen praktijk hebt en graag op een diepere laag met je cliënten wil gaan werken. Maar als je nog geen ervaring hebt in het werken met mensen ben je ook van harte welkom.
Feiten en Cijfers
Eindresultaat | Holistisch Coach-Counselor |
Tijdsduur | 2 jaar (je legt je vast per leerjaar) |
Kosten | € 2980,- per jaar (in termijnen betalen mogelijk) |
Bijkomende kosten | Inschrijfkosten eenmalig: €50,- De verblijfskosten voor de module Rites of Passage bedragen ongeveer € 95,- per nacht/dag, inclusief alle maaltijden. De toets- en examenkosten bedragen € 125,- per toets/examen. |
Lesdagen op locatie | 25 per opleidingsjaar |
Aanvullend op lesdagen | Mentor gesprekken, intervisie, literatuurstudie (thuis), praktijk oefeningen (thuisstudie) |
Praktijk ervaring | Ja, tweede jaar ga je werken met (proef) cliënten |
Niveau | Post Hbo |
Accreditatie | SRNO |
Modules | 13 verschillende modules |
Studiebelasting (uur/week) | Gemiddeld 6 uur per week |
Kennismaken?
Wij nodigen je van harte uit voor een vrijblijvend oriënterend gesprek over mogelijke deelname aan de Post Hbo Holistisch Coach-Counselor. We kunnen dan kijken of de opleiding aan je verwachtingen voldoet en of wij je kunnen bieden wat je graag wil. Tevens heb je dan de mogelijkheid om al je vragen te stellen.
We ontmoeten je graag!
Inhoud
We bieden een veelzijdige opleiding waarbij je na afronding een breed onderlegde en zelfstandige professional bent.
- Holistische principes
- Holistische ontwikkeling
- Principes Mindfulness
- Werkgebieden Holistisch Coach-Counselor (gezondheid; welzijn; intimiteit-, relaties en seksualiteit; werk; levensvragen; spiritualiteit)
- Creëren van een krachtige leeromgeving die groei, ontwikkeling en genezing steunt
- Creëren van een beroepshouding van empathie, echtheid, acceptatie, respect
- Persoonlijke context van jou, je eigen waarden, normen, mogelijkheden, onmogelijkheden, intenties etc.
- Ethische principes en gedragsregels in de gezondheid- en psychosociale hulpverlening
Vervolgens zullen we je vertrouwd maken met de relationele aspecten van het vakgebied:
- Relatie met jezelf, zijns-laag coach
- Relatie met cliënt
- Begeleiden van leerprocessen en beweging naar eenheid
- Interactie als begeleider vormgeven
- Diep luisteren, meditatie, centrering en methodisch kunnen werken
- Focussen en liefdevolle aandacht
- Communicatie en gespreksvoering
- Fasen van een begeleidingstraject
- Relatie met andere zorgverleners
- (Innerlijke) Conflicthantering
De volgende dimensie van de opleiding bestaat uit het vertrouwd maken van de Holistisch Coach-Counselor met de verschillende methoden en technieken die in holistisch coaching gebruikt kunnen worden, inhoudelijke verdieping, de emotionele en psychische aspecten en de competenties en vaardigheden die nodig zijn.
Speciale aandacht is er voor:
- Diverse gespreksvaardigheden en coaching technieken
- Gestalt therapie in coaching (circle of experience)
- Aspecten uit Cognitieve therapie in coaching, (werken met bewuste en onbewuste overtuigingen)
- Aspecten uit de gedragstherapie in coaching (de vier G’s)
- Motiverende gespreksvoering
- Cocounseling
- The Zen way of counseling
- Mindfulness in coaching
- Essence work
- (Appreciative) Inquiery
- Solution Focussed Coaching
- Emoties, omgaan met emoties, emotioneel lichaamswerk
- Gezondheid, levensstijl, voeding
Met de opbouw en inhoud bieden we een veelzijdige opleiding waarbij je na afronding een breed onderlegde en zelfstandige professional bent.
Om de opleiding optimaal vorm te geven bestaat onze Post Hbo Holistisch Coach-Counselor uit een aantal parallel lopende trajecten:
- Interactieve seminars en opleidingsdagen
- Verdiepende weekend workshops en trainingen
- Themadagen
- Individuele mentoring
- Werken met proefcliënten
- Intervisie
- Reflectieverslagen
- Opstellen van een portfolio
- Huiswerkopdrachten
- Literatuur
Ervaringen
Enkele ervaringen van cursisten van de Holistisch Coach opleiding.
Details
De Post Hbo Holistisch Coach-Counselor heeft een modulaire opbouw en bestaat uit twee keer 25 dagen.
Ten behoeve van elke module werken we naast de contacturen met literatuurstudie en thuis-opdrachten. Deze opdrachten zijn gedeeltelijk voor alle deelnemers gelijk en kunnen individueel verschillen, afhankelijk van je persoonlijke situatie en omstandigheden.
Gedurende de gehele opleiding heb je in ieder geval drie individuele mentorgesprekken met jouw mentor.
In de tweede helft van het eerste jaar vormen we intervisie groepen. Gedurende de Post Hbo Holistisch Coach-Counselor organiseer je met je medestudenten minimaal 6 keer intervisiebijeenkomst waarbij het doel is van en met elkaar te leren aan de hand van concrete ervaringen in de opleiding of bij het begeleiden van (proef)cliënten.
Gedurende de opleiding begeleid je zelfstandig twee (proef)cliënten. Per cliënt worden 6 gesprekken gevoerd. Je bouwt een elektronisch dossier op van de cliënten. Het dossier wordt periodiek aangeboden aan de mentor ter toetsing.
Aan het einde van jaar 1 wordt de werkwijze ten aanzien van de cliënten geïntroduceerd en wordt geadviseerd alvast naar cliënten uit te kijken. Het is de bedoeling dat je in jaar twee met de daadwerkelijke begeleiding van de cliënten van start gaat
De Post Hbo Holistisch Coach-Counselor kent enkele formele toets momenten. Aan het einde van het eerste jaar volgt een kennistoets en schrijf je een reflectieverslag over je ontwikkeling tijdens het eerste jaar. Dit reflectieverslag wordt diepgaand besproken tijdens een individueel mentorgesprek.
De opleiding wordt afgesloten met je eindwerkstuk aan de hand van de begeleiding van de proefcliënten en een mondelinge toetsing op kennis en vaardigheden als zelfstandig Holistisch Coach-Counselor.
De opleiding is als post-Hbo geaccrediteerd bij SNRO-Instituut (zie: SNRO accreditatie)
Om voor het diploma in aanmerking te komen dien je minimaal een voldoende te behalen op alle criteria van de beoordeling én geldt als voorwaarde dat je minimaal 90% van de contacturen (verplichte dagen, mentor gesprekken en intervisie) aanwezig bent geweest. Daarnaast dien je aan de Plato eisen te voldoen door middel van het diploma (of bereid om te volgen) erkende Medische- en/ òf Psychosociale Basiskennis. In enkele gevallen is er een mogelijkheid tot vrijstelling.
Literatuur
Deze lijst is een indicatie van de te gebruiken boeken, de definitieve lijst ontvang je na inschrijving.
Holistische Principes- Holistische Geneeskunde– Syllabus NOGG
Circle of experience
- Kepner, James I. (1993) Body Process. New York: Taylor & Francis Ltd.
- Mann, D. (2010) Gestallt Therapy. New York: Taylor & Francis Ltd.
Heart of the Matter
- Syllabus Theory of the holes, hand-out
- Diverse hand-outs (via NOGG)
Mindfulness en Coaching
- Dissertatie van Vikky Brock (via NOGG)
- Dewulf, D. (2018) Mindfulness werkboek, krachtig en mild leven in het nu. Houten: Lannoo
- Mindfulness Basis handleiding, hand-out via NOGG
- Hand-out Mindfulness Werkboek via NOGG
- Gendlin, E (1981) Focussen, Haarlem, De Toorts
- Miller, W. R. & Rollnick, S. (2014, 3eeditie) Motiverende Gespreksvoering, Gorinchem: Ekklesia
- Liebermeister, S. R. (2009) The Zen way of Counseling.Alresford UK: John Hunt Publishing
- Hand-out NOGG Oplossingsgericht Coachen
Levensfasen en Transities
- Hand-out Levensfasen en Transities via NOGG
Holistisch Coach-Counselor in actie
- Brown, B (2018) De moed van imperfectie, Utrecht: A.W.Bruna Uitgevers b.v.
- Brown, B (2013) De kracht van kwetsbaarheid, Utrecht: A.W.Bruna Uitgevers b.v.
- Insoo Kim Berg, Szabó, P. (2013), Oplossingsgericht Coachen, Uitgeverij Thema
- Opname sessie Insoo Kim Berg Oplossingsgerichte Coaching via NOGG
Rouw en Verlies
- Maes, J & Jansen, E (2013, 9edruk) Ze zeggen dat het overgaat, Witsand Uitgevers
- Hand-out van theorie en diverse interventies (via NOGG)
Crisis als Kans
- Dahlke, R (1995) Crisis als uitdaging, Utrecht: Ankhhermes Uitgeverij
- Dethlefsen, T, Dahlke, R (2015) De Zin van Ziekzijn, Utrecht: Ankhhermes Uitgeverij
- Vries, de-Geervliet, L. (2007) Het begeleiden van mensen met een traumatische ervaring, Amsterdam: Boom Uitgevers
- Berceli, D., TRE trauma- en spanning reducerende oefeningen, Leeuwarden: Elikser b.v. Uitgeverij
- Blackburn, E., & Epel, E. (2017). Jonger worden: ga veroudering tegen met Nobelprijswinnend onderzoek naar DNA en telomeren. Culemborg, Nederland: Van Duuren Media.
- Hand-out Stress en Burn-out via NOGG
Het Creatieve Proces
- Chang, R. (2004) Werken vanuit je hart. Zaltbommel: Thema uitgeverij
Relaties
- Johnson, S. (2012) Houd me vast, Utrecht: Kosmos Uitgevers
- Johnson, R.A. (2001) De psychologie van de liefde, Utrecht: Kosmos Uitgevers
- Schnarch, D. (2009) Passionate Marriage, New York: Ww Norton & Co (Ned. samenvatting via NOGG)
Intimiteit, seksualiteit
- IJff, M (2016). Sexcounseling, Assen: Koninklijke van Gorcum
Zorgen voor jezelf en holistische gezondheid
- Selby, J (2004) Conscious healing, New Age Books
- Stone, R (1999) Health building: The conscious art of living well, Book Publishing Company
Aanbevolen
- Hoffman, R, Gudat,G – Bio-energetica 70 pagina’s (digitaal via NOGG)
- Totton, N (2005) Emotioneel & Reichiaans Lichaamswerk, Karnak Uitgeverij
- Stevens, JO (1989) Awareness, Eden Grove Editions
- Ass, S. van (2015) Het Complete Loopbaanboek. Amsterdam: Boom Uitgevers
- Maes, J. (2014) Handboek rouw, rouwbegeleiding, rouwtherapie, Witsand Uitgevers
- Berkel, R. van (2012), Mindfulness in Coaching, Amsterdam: Boom Uitgevers
- Cornell, A.W. (1998, 3e druk). De kracht van Focussen, Haarlem: De Toorts
Data en kosten
De kosten zijn inclusief alle lesdagen, Individuele Mentoring, werkgroepen, alle hand-outs en koffie/thee, (exclusief eventuele verblijfskosten, literatuur en examenkosten*) en bedragen € 2980,- per jaar. Inschrijfkosten eenmalig: €50,-
Betalen in termijnen is mogelijk. Neem contact op voor de mogelijkheden.
Een aantal modules of dagen zijn ook los te volgen. Informeer naar de mogelijkheden.
*De verblijfskosten voor de module Rites of Passage bedragen ongeveer € 95,-. per nacht/dag, inclusief alle maaltijden.
De toets- en examenkosten bedragen € 125,- per toets/examen.
Programma
Holistisch Coach-Counselor Jaarplanning – start september 2021 | |
Introductiedag (datum volgt z.s.m.) Holistische Principes Docent: Gerhard Böckler | Introductie in de holistische basisprincipes Holistische basisprincipes in coaching en counseling Basisprincipes holistische gezondheid |
Coaching en Counseling 1 2 dagen Docent: Daphne Rouwenhorst | Basishouding in holistisch coaching en counseling: werken met aandacht, acceptatie en compassie |
Circle of Experience 1 3 dagen Docent: Gerhard Böckler | Bewuste communicatie met jezelf en bewuste communicatie met de ander Procesbegeleiding, holistische aanpak op basis van de Circle of Experience uit Gestallt Luisteren naar en contact maken met lichamelijke en psychische symptomen |
Coaching en Counseling 2 2 dagen Docent: Daphne Rouwenhorst | Holistische gespreksvaardigheden Basis coaching vaardigheden Diep luisteren Coachende vaardigheden en technieken |
Toets 1
Mentor: Daphne Rouwenhorst | |
Crisis als Kans 1 dag Docent: Gerhard Böckler | Stress en stress gerelateerde klachten |
Creating Holistic Health 2 dagen Docent: Gerhard Böckler | Versterking van immuunsysteem Gezondheid opbouwen Sterken van overtuigingen die helpen bij creëren gezondheid |
Heart of the Matter 5 dagen Docent: Tarika Glubin | Deconditionering Ontdekken van je essentie en integriteit als coach Bewuste en onbewuste overtuigingen Terug naar je essentie, de open ruimte van waaruit je een ander kunt steunen |
Coaching en Counseling 3 3 dagen Docent: Daphne Rouwenhorst | Motiverende gespreksvoering Appreciative Inquiery Focussen Bewuste en onbewuste overtuigingen Coachende vaardigheden en technieken |
Levensfasen en transities 1 dag Docent: Gerhard Böckler | Holistisch visie op levensfasen en transities |
Levensfasen en transities 4 dagen Docenten: Gerhard Böckler en Gitika Linser | ‘Rites of passage’ (rituelen bij overgangsfasen) |
Toets 2
|
Jaar 2 | |
Holistisch coaching in Actie (Holco in Actie 1) 1 dag Docent: Daphne Rouwenhorst | 6 lesdagen verspreid door het jaar aan de hand van het werken met proefcliënten, ondersteund met individuele mentorgesprekken en intervisie
|
Crisis als Kans 2 1 dag Docent Gerhard Böckler | Stress en Burn-out |
Werken met levensfasen en transities 1 dag Docent: Gerhard Böckler | Coachen aan de hand van transities en de levenscirkel |
Holco in Actie 2 1 dag Docent: Daphne Rouwenhorst | |
Creatief Proces 1 en 2 2 dagen Docent: Gerhard Böckler | Het creatief proces volgens de laatste neurologische en epi-genetische inzichten Het begeleiden van bewuste stappen naar genezing en holistische gezondheid |
Holco in Actie 3 1 dag Docent: Daphne Rouwenhorst | |
Rouw en Verlies 2 dagen Docent: Harriette Modderman | Eigen proces van omgaan met verlies en loslaten Werken met rouw en verlies – Proces van rouwverwerking Gespreksvaardigheden en interventies bij rouw en verlies |
Creatief Proces 3 1 dag Docent: Gerhard Böckler | De laatste neurologische en epi-genetische inzichten Het begeleiden van bewuste stappen naar genezing en holistische gezondheid |
Creating Holistic Health 3 1 dag Docent: Gerhard Böckler | Versterking van immuunsysteem Gezondheid opbouwen Sterken van overtuigingen die helpen bij creëren gezondheid |
Relaties 2 dagen Docent: Tarika Glubin | Werken met intieme relaties – Omgaan met relatieproblemen Innerlijke ‘man – vrouw’ – Co-dependency |
Holco in Actie 4 1 dag Docent: Daphne Rouwenhorst | |
Intimiteit en seksualiteit 4 dagen Docent: Gerhard Böckler | Een holistische visie op lichamelijke, psychische, emotionele en energetische aspecten van intimiteit en seksualiteit Het herkennen van problemen rond intimiteit en seksualiteit als veranderingsprikkels en mogelijke persoonlijke groei en ontwikkeling |
Holco in Actie 5 1 dag Docent: Daphne Rouwenhorst | |
Circle of Experience 2 2 dagen Docent: Gerhard Böckler | Dynamisch model voor begeleiden van holistische genezing, het oplossen van blokkades en belevenis van eenheid Holistische mogelijkheden om met innerlijke conflicten en blokkades te werken (gestallt dialoog) |
Holistisch Lichaamswerk 1 dag Docent: Gerhard Böckler | |
Holco in Actie 6 1 dag Docent: Daphne Rouwenhorst | |
Crisis als Kans 3 1 dag Docent: Gerhard Böckler | Op weg naar zelfrealisatie…… |
Toets – Eindwerkstuk + Eindgesprek | |
Integratie en diploma 1 dagdeel | Integratie Diploma-uitreiking Evaluatie |
Data volgt
Integratie en diploma
|
|
2022